HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express OH5 Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | HILIC |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
TSKgel™ Boronate-5PW HPLC Guardgel Kit, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Boronate-5PW HPLC guardgel kit
| Particle Size | 20 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | M-aminophenyl boronate phase |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Affinity |
| Column Capacity | 40 μmol/mL, resin adsorption capacity (sorbitol) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl columns can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18 and is especially useful for separating peaks that elute early on C18 and other phenyl phases.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 cm |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Surface Area | 120 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
TSKgel™ SuperMP(PW)-M Guard Column, 8 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ SuperMultiporePW columns and guard columns can be used for water-soluble polymer analysis.
MilliporeSigma™ Supelco™ CHIRALPAK™ AGP HPLC Guard Column, 5 μm Particle Size
CHIRALPAK™ AGP has the broadest range of selectivity of all protein phases currently available.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Chiral HPLC Guard Column |
| Phase | Chiral |
| Length (Metric) | 1 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | CHIRALPAK |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ K Guard Column, 9 μm Particle Size
5 cm x 4.6 mm guard column, does not include tubing, nuts or ferrules.
TSKgel™ SuperMPHZ-H Guard Column, 6 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Tosoh′s innovative multi-pore technology is now also available in 3, 4 and 6 μm TSKgel™ SuperMultiporeHZ Columns and Guard Columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ Suplex™ pKb-100 Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Suplex™ pKb-100 columns feature the same bonded phase functionality as SUPELCOSIL™ LC-ABZ columns.
Holder for 3.2 mm I.D. TSKgel™ Guard Cartridges, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Holder for guard cartridges
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-CN Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
The LC-CN phase is often used as a substitute for silica because it offers the advantages of a bonded phase (such as quick equilibration, and less sensitivity to small changes of the water content in the mobile phase).
TSKgel™ Octadecyl-2PW Guard Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders. For use with 6 mm ID TSKgel Octadecyl-2PW Columns.
Thermo Scientific™ BetaSil™ Phenyl Guard Cartridges
Thermo Scientific™ BetaSil™ Phenyl Guard Cartridges are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 100Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 11% |
| Length (Metric) | 10 mm |
| Endcapped | Yes |
| For Use With (Equipment) | Uniguard Direct-connection and Stand Alone Holder |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| pH | 2 to 9 |
| USP Type | L11 |
MilliporeSigma™ Supelco™ OPTI-GUARD™ C18, Biocompatible 1 mm Guard Column
OPTI-GUARD™ sets the standard for low-impact, easy to use pre-column protection.
TSKgel™ ODS-100Z Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The workhorse for analysis of small molecular weight compounds in life science applications
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
|---|---|
| Matrix | Spherical silica |
| For Use With (Equipment) | L1 Per USP |
| Material | Stainless steel |
| Technique | Reversed phase |
| Temperature (Metric) Maximum | 10°C to 50°C |
| Surface Area | 450 m2/g |